zmatlik.eu


osobní blog

Makro na označení celé oblasti pod kurzorem

Pracuji s tabulkou, která má cca 500 položek, kdy se opakuje řádek dat a prázdný řádek (export ze SAPu). Jednoduchý způsob, jak se zbavit prázdných řádků je tabulku seřadit, což znamená označit celou oblast – nepřišel jsem na způsob, jak to udělat skrze klávesovou zkratku :( … tak jsem si napsal jednoduché makro B)

náhled zdrojového kódu
Sub OznacOblast()
 
 
  LastRow = Cells.Find(What:="*", SearchDirection:=xlPrevious, SearchOrder:=xlByRows).Row
  LastCol = Cells.Find(What:="*", SearchDirection:=xlPrevious, SearchOrder:=xlByColumns).Column
 
  Range(Cells(ActiveCell.Row, ActiveCell.Column), Cells(LastRow, LastCol)).Select
 
 
End Sub

Outlook 2010 - odkaz na makro z lišty nabídek

Přidání makra (resp. jeho odkazu) na lištu nabídek (ribbon) je v Outlooku verze 2010 velmi jednoduché, stačí vybrat volbu změnit pás nabídek a přidat makro. Nevýhodou je možnost výběru pouze z „ošklivých“ implicitních ikonek.

Jednoduchým postupem lze tuto ikonu změnit na hezkou :)

číst dále

Texy! imageHandler pro fancyBox2

Knihovnu fancyBox verze 2 používám pro „hezké“ zobrazení obrázků v tzv. lightboxu. FancyBox 2 umí zobrazit skupiny obrázků na jedné stránce nezávisle na ostatních skupinách :) a to pomocí atributu rel u html elementu <img rel="" … >. Jelikož používám k formátování textu framework Texy! vytvořil jsem pro implementaci fancyBoxu jednoduchý imageHandler().

Pár poznámek k použití:

  • předpokládám název css třídy pro fancyBox fancybox,
  • určené zejména pro obrázky s náhledem,
  • použití je stejné jako v syntaxi Texy! s tím rozdílem, že u adresy max. zobrazení obrázku je uveden za znakem # název skupiny obrázků,
  • pokud není uveden název skupiny (vč. znaku #), všechny obrázky se zobrazují v jednom slide-show.
číst dále

Makro v Excelu pro spojení dvou tabulek

Jedna z věcí, kterou na excelu nemám rád je spojování dvou tabulek podle klíče (nelze udělat automaticky). Prakticky lze pouze pro tento účel využít vestavěnou fci excelu SVYHLEDAT(..), která spáruje a zobrazí jeden sloupec ze zdrojové tabulky. Druhou možností je vytvořit jednoduché makro B) .

číst dále
1 2 3 4 5